Läbi ajaloo on viirukeid kasutatud pühadel tseremooniatel ning ka tänapäeval on neil olemas kindel koht nii aroomiteraapias kui ka spirituaalsetes praktikates. Loe, mis on need 11 põhjust, miks sinagi võiksid kasutada viirukeid.

Viiruki põletamisel on ajalooliselt olnud suur ja tähtis osa religioossetel ja kultuurilistel tseremooniatel. Näiteks on Boswellia puu vaigul (tuntud ka kui frankincense), mida samuti kasutatakse viirukina, usutavasti lõhn, mis aitab hingel jõuda vaimuga ühendusse. Frankincense vaiku on mainitud mitmetes iidsetes tekstides (sh Vanas ja Uues Testamendis) ja talle omistatakse müstilisi omadusi.

Hiljuti tegid uurijad Johns Hopkinsi Ülikoolist and the Hebrew Ülikoolist Jeruusalemmas uuringu, et teada saada, millised on selle iidse viirukipõletamise praktika kasutegurid. Nad uurisid hiirtel Frankincense mõju, et teha kindlaks, milline on selle psühhoaktiivne toime. Nad leidsid, et selle lõhn aktiveeris proteiini TRPV3, mis füüsiliselt aitab nahal sooja tajuda, aga meelele mõjub see tugeva antidepressandina ja rahustavalt. Seega ei pruugi üldse olla kokkusattumus, et seda on varasemalt kasutatud ja kasutatakse siiani paljudes spirituaalsetes praktikates.

Tänapäeval ei kasutata viirukeid ainult spirituaalsetel eesmärkidel, vaid neid saab kasutada ka praktilisena inimeste heaolu suurendamisel.

Järgnevalt toome ära 11 põhjust, miks kasutada viirukeid:

1. See toimib õhuvärskendajana – see on kõige lihtsam viis täita ruum meeldiva lõhnaga ning hoida oma kodu ja tube värskena.

2. Soodustab keskendumist – olgu siis tööl või koolis, aitab teatud viirukite kasutamine luua juurde mõtteselgust ja avardumist. Mungad on juba ammu viirukite kasuteguritest teadlikud olnud ning kasutanud neid mediteerimisel.

3. Loovuse stimuleerimiseks – nõnda nagu üks kaunis muusikapala või loodusmaastik, saavad aidata fantaasial lendu minna, saab ka viirukilõhn aidata kaasa loovenergia voolamisele. Näiteks saab lasta lõhnal kanda end troopilisele saarele, vihmametsa või hoopiski mõnda kõrgmäestikku, olenevalt lõhnast.

4. Motivatsiooni ja positiivse energia suurendamiseks – viirukeid on aastasadu kasutatud religioossetel spirituaalsetel kokkusaamistel, et puhastada õhku ja hinge. Teatud viiruki lõhnadel on antibakteriaalne, seenevastane ja putukate vastane toime ja tänu sellele see tõesti puhastab õhku. On ka öeldud, et viirukid suurendavad positiivset energiat ja peletavad negatiivse minema. Puhas õhk on aga nagu tervislik toit – kasulik nii kehale kui meelele.

5. Enesekindluse suurendamine – koos suurema keskendumisvõime, loovuse ja motivatsiooniga käib käsikäes ka suurenenud enesekindlus. Kui keha on rahunenud ja aju töötab täispööretel, siis oledki oma parimas vormis. Ja kui oled oma parimas vormis, oled ka enesekindel.

6. Suurendab seksuaalsust – kõik teavad, et feromoonid on looduse afrodisiaakum ja seetõttu kasutatakse seda parfüümides. Teatud viirukid stimuleerivad seksuaalset iha ning suurendavad seksuaalset külgetõmmet.

7. Hoiab ära infektsioone – paljudel viirukitel on antibakteriaalsed omadused ja neid saab kasutada desinfitseeriva vahendina, et keskkonda puhastada. Oma keskkonda puhtana hoides, saab ära hoida ka viiruseid ja haiguseid.

8. Leevendab peavalusid – meie lõhnatajul on otseühendus meie ajuga ning teatud lõhnad vallandavad kohese vastuse tänu limbilisele süsteemisel. Erinevat lõhnad stimuleerivad aju tootma keemilisi ühendeid – nt serotoniin ja dopamiin, mis põhjustavad õnnetunnet, rahunemist ja rahulolu.

9. Depressiooni vastu – rahvusvaheliste teadlaste uuring leidis, et frankincense (Boswellia puu vaik) põletamine aitab vähendada ärevust ja isegi depressiooni. See vaik mõjutas just neid aju osi, mis on seotud emotsioonidega ja närviahelatega, mida praegu mõjutatakse praegu ravimitega.

10. Ärevuse ja pingete vähendamiseks – mungad ja spirituaalsed juhid teavad juba ammu viirukite rahustavat mõju. Teatud viirukiaroomid toimivad südametegevust ja närve rahustavalt ning need rahustavad omadused aitavad vabastada ka lihastesse talletunud pingeid.

11. Unetuse leevendamiseks – viirukite põletamise rahustava mõju tulemusena saab seda kasutada ka unetegevuse soodustamiseks. Viiruki rahustavad omadused teevad temast suurepärase loodusliku vahendi unetuse leevendamiseks.

See nimekiri viiruki mõjust kehale ja vaimule pole kindlasti lõplik. Viirukite tegemisel kasutatakse väga erinevaid taimi ja taimede osi ning iga taim sisaldab erinevaid kemikaale ja ühendeid, mis mõjutavad keha. Nende ühendite sisse hingamine on lihtsalt üks viis neid kehale tutvustada ning see ei erine väga palju sellest kui neid kasutada tablettides ja neid seedida. Erinevus on aga see, et sissehingamist on kasutatud tuhandeid aastaid ning see on 100% looduslik, turvaline ning ei ole sõltuvust tekitav. Seetõttu võiks viirukeid pidada efektiivseks ravimiks, et leevendada peavalusid ning depressiooni enne retseptiravimite poole pöördumist. Kõikide nende heade omaduste tõttu kehale ja meelele, on tark kasutada viirukeid regulaarselt, et säilitada tervist ja heaolu.

Viirukeid saab kasutada veel iivelduse, köha, palaviku raviks ja boonusena hoiab see eemal ka tüütud sääsed!

Läbiviidud uuringust saab lähemalt lugeda siit

Allikad: taodewan.comthemindunleashed.com

Kokku kirjutanud: Piret Maiberg

Tiibeti suitsutamis- ja viirukiteraapia Lung Dug kursuse kohta leiad rohkem infot SIIT