Joogateraapia moodulkursus, I osa (6 moodulit – sisukirjeldused)

1. Selg ja seljaprobleemid

Joogaõpetuse kohaselt paiknevad kõik elulised funktsioonid selgroos. Terve selg tagab täisväärtusliku toimimise kogu kehale. Iga seljaprobleem mõjutab meele- ja emotsionaalset seisundit erinevalt. Käsitletakse ala- ja ülaselja valuga, lülivaheketta sopistumise ning rühiprobleemidega seonduvat. Moodulisse kuuluvad lisaks joogateraapia tähendus, jooga anatoomia ning „joogi selgroo“ erisused.

2. Liigesed ja liigeseprobleemid

Liigeseprobleemid võivad alguse saada seljast või vastupidi, peegelduda ise edasi selga. Piiratud või takistatud jäsemete liikumine muserdab meeleolu. Käsitletakse liigeste valu, külmunud õla, osteoartriidi, reumatoidartriidi ning liigeste üliliikuvusega seonduvat. Teoorias on mh fookuses doṣa-d ja guṇa-d.

3. Stress. Uneprobleemid

Üks stressi allikas on kaasaegse ühiskonna mudel: teha korraga kõike, kohe, perfektselt ning õnnestunult. Stressil on teisigi käimatõmbajaid. Pikaajaline stress muudab käitumist ning hävitab eneseusku. Pikaajalise stressi tagajärjel tekivad tihti õlapinged ning hiljem unehäired. Käsitletakse ka läbipõlemise sündroomi. Teoorias selgitatakse mh meelemustri tekkimist.

4. Seedimine ja kehakaal

Seedimine ja ainevahetus on joogaõpetuse aspektist olulisim teema. Teoorias räägitakse seedetulest (jāṭhara agni). Seedekulglaga seoses on fookuses refluks, soole ärritussündroom (sh eraldi sümptomitena kõhupuhitus, kõhulahtisus ja –kinnisus), gastriit. Lisaks seedimise tavakäsitlusele tegeleb meie organism ka tunnete ja mõtete seedimise või seedimata jätmisega. Viimane avaldub silmaga nähtavas – kehakaalu tõusus. Käsitletakse põhimõtteid, kuidas saab olukorda muuta sõltuvalt isiku võimalustest ning seoses doṣa-dega (s.o vāta, pitta, kapha).

5. Diabeet. Vererõhuprobleemid

2. tüüpi diabeet on seotud tunnete seedimatusega. Siin on väga oluline roll toitumisel. Isiklikus praktikas tuleb arvestada veresuhkru taseme langusega „mitme pügala võrra“. Vererõhk on väga tihedalt seotud meie meelerahuga. Käsitletakse nii kõrge kui madala vererõhuga seonduvat. Räägitakse ja katsetatakse joogavahendite (sh eriti hingamise) rahustavat ja ergutavat toimet nii meelele kui vererõhule.

6. Südame-, vereringe- ja hingamisteede probleemid

Käsitletakse südame rütmihäirete, infarkti, veenilaiendite ja põskkoopapõletikuga  seonduvat. Südame-veresoonkonna haiguste, aga ka kõigi teiste haiguste puhul omab joogateraapias tähtsust märksõna „südameruum“. Haiguste puhul on see ruum ahenenud, tervenduseks on vaja seda isikule sobivalt avardada.