MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) – teadvelolekupõhise stressijuhtimise põhiprogrammi õpe

 

 • Järgmine MBSR sissejuhatav kursus toimub 8.oktoobril 2023. See on hea võimalus tutvumaks õpetajaga ja õpetusviisi ning MBSR põhialustega.  
 • 9. detsembril algab pikem originaalprogrammi põhikoolitus.  Põhikoolitus on ka eelduseks juhendajaväljaõppele – nii läbitakse koos juhendajaväljaõppega 2-aastane programm. 

****

MBSR (Mindfulness-based stress reduction) originaalprogrammi põhikoolitus algab 9.detsembril 2023.

Stressi leevendamise ja emotsioonidega toimetuleku meetodid on tänapäeva kiires ja turbulentses maailmas arusaadavalt aina enam populaarsust koguv teema. Tehnikaid ja õpetusi on palju, kuid on vaid üks nn originaalne mindfulnessi programm, mis on tõenduspõhiselt välja töötatud Massachusettsi ülikooli juures ja mis on läbi 40 aasta sadades erinevates tõenduspõhistes uuringutes saanud suurepärase mõju kinnituse. 

Selleks originaalprogrammiks on MBSR – stressi ja ärevuse leevenduseks mõeldud teadvelolekupõhine stressivähendamisprogramm.

MBSR (mindfulness based stress reduction) programm on loodud professor Jon Kabat-Zinni poolt Mindfulnessi Keskuses Massachusettsi Ülikooli juures ja selle meetodi kasutamisel on üle maailma juba 40-aastane kogemus.

Koolitus põhineb Browni ülikooli õppekaval. Koolitajaal on Browni ülikooli vastavasisuline koolitamise õigus.

****

MBSR on kergesti õpitav protsess, mis sobib kõigile inimestele sõltumata nende vanusest, uskumustest ja taustast. Sisuliselt seisneb programm teadveloleku kasutamises heaolu parandamise nimel. MBSR programmi vahendusel on inimesel võimalik õppida, kuidas pääseda ligi oma kaasasündinud võimele aktiivselt enda eest hoolitseda ning leida elus suurem tasakaal, kergus ja meelerahu.

Teadvelolekupõhine stressivähendamisprogramm (MBSR) on selgelt määratletud ja süstemaatiline inimesekeskne hariduslik programm, mille keskmes on suhteliselt intensiivne teadveloleku meditatsiooni õpetus. Programmi eesmärk on inimestele õpetada, kuidas enda eest paremini hoolitseda, kuidas elada tervislikumalt ja kuidas oludega paremini kohaneda. Seda mudelit on edukalt kohandatud ja kasutatud ka paljudes teistes meditsiinikeskustes ning muudes keskkondades, nagu näiteks koolides, vanglates, spordiprogrammides, erialastes väljaõppeprogrammides ja asutustes.

Koolitus arendab kogemuslikku õppimisviisi ja õpetab kasutama enda keha sügavamaid teadmisi. Pikk õppeprogramm põhineb teaduslikel alustel ja sel on tõenduspõhine mõju aju- ja kesknärvisüsteemi toimimisele, kusjuures toimuvad muudatused on otseselt seotud pika praktiseerimise ja kogemusega. 

Programmis osalemiseks tuleb varasem mindfulness praktikate või meditatsioonide kasutamine kasuks aga pole osalemise eelduseks.

Koolitus sobib Sulle, kui tahad:

 • õppida veelgi sügavamalt mõistma ja praktiseerima teadlikku kohalolekut
 • määratleda oma vajadusi selgemalt, aktsepteerida end täielikult ja väärtustada oma elu rohkem
 • suurendada oma tegutsemisvõimet ja elada tasakaalustatud viisil isegi väljakutsete keskel
 • arendada oma stressitaluvust ja vastupidavust ning parandada unekvaliteeti
 • parandada suhteid nii lähedastega kui ka tööalaselt
 • vabaneda mõnest sõltuvusest

Teaduslike uuringute (ja programmi läbinud osalejate) sõnul aitab MBSR-meetod:

 • suhtuda rahulikumalt muutlikesse ja väljakutseid esitavatesse elusituatsioonidesse ja töösse
 • tugevdada võimet hetkes kohal olla
 • selgitada välja prioriteete elus
 • hoida fookust ühel tegevusel või ülesandel hoolimata segajatest
 • leida reaktiivsuse asemel uusi, loovaid lähenemisi ja töövõtteid
 • luua paremaid suhteid lähedaste, sõprade, töökaaslaste ja alluvatega
 • parandada heaolu tööl ja vältida väsimust
 • leevendada füüsiliste haiguste sümptome
 • parandada vaimse tervise tasakaalu
 • vältida läbipõlemist ja olla parem aitaja

KOOLITUSE SIHTRÜHM: 

Kursus sobib psühholoogidele, (vaimse tervise) õdedele, arstidele, terapeutidele, treeneritele, massööridele, personalijuhtidele, personalitöötajaile, sotsiaaltöötajaile, õpetajatele, keskastme ja tippjuhtidele ningkõigile teistele, kes soovivad õppida kasulikke tööriistu nii iseenda kui oma lähedaste kui klientide/patsientide/õpilaste/töötajate abistamiseks.

Kursus sobib ka neile, kes ei kuulu ühtegi ülalnimetatud sihtrühma, aga soovivad kas isikliku või tööalase arengu nimel õppida tundma ja kasutama MBSR meetodeid.

KOOLITAJAD: LEENA PENNANEN, abikoolitaja PETRI PENNANEN

Leena Pennanen on Center for Mindfulness Finland looja ja juhataja. Leena on olnud esimene sertifitseeritud MBSR õpetaja Soomes, ta on olnud ja jätkuvalt on mindfulnessi innukas arendaja ja koolitaja ka rahvusvahelisel tasandil. Leenal on üle 15 aasta kogemust ka MBSR õpetajate koolitamisel, mis teeb ta hinnatud ja nõutud praktikuks mitmetes riikides.

Leena loodud Center for Mindfulness Soomes on kutsutud Massaschusetsi Ülikooli Mindfulnessi Keskuse juurde kuuluva Mindfulnessi liikumise Common Good liikmeks. Asutajaliikmeteks on kutsutud vaid 10 keskust üle maailma. Leena teeb koostööd ka Chris Ruanega, Ühendkuningriigi parlamendiliikmega ja Jamie Bristowiga, Mindfulness Initiative direktoriga, et tuua mindfulnessi parlamentidesse ja teistesse ühiskondlikesse valdkondadesse.

Petri Pennanen tegi pikalt karjääri rahvusvaheliste kontsernide juhtivatel kohtadel. Ta sai oma väga nõudlikule tööle tuge teadvelolekupraktikatest ja lõpuks võitis see tema südame täielikult. Petri õppis 2 aastat MBSR juhendajaks, seejärel lõpetas ta Google’is Search Inside Yourself programmi instruktorikoolituse ja hiljem GENOSe emotsionaalse intelligentsuse treenerikoolituse.

Petril on magistrikraad inseneriteaduses ja MBA mainekast INSEADist.
Veebruaris 2022 osales Petri kuuajasel vaikuseretriidil USAs, Spirit Rock keskuses.

ÕPIVÄLJUNDID: Koolituse läbinu teab MBSR peamisi meetodeid, on tutvunud teooria ja praktikaga, kogenud harjutusi ja oskab neid kasutada enda tabeks ja rakendada põhimõtteid oma töös.

TOIMUMISE AEG: Kokku kohtume 5. moodulis, kokku on kursuse pikkus 11 päeva (orienteeruvalt kl 10 – 17), millele lisanduvad õhtused online-kogunemised (4 korral). Kokku maht 92 akadeemilist tundi. 

Kuupäevad:

I moodul – 9.-10. detsember 2023
II mooudl – 27-28. jaanuar 2024
III moodul – 15.-17.märts
IV moodul (retriit) – 20.-22. aprill  2024
V moodul – 7.-8. juuni 2024

 

ASUKOHT: Weizenbergi 20/1 ja Männiku Metsatalu Viljandimaal (retriit)

TÖÖKEEL: inglise keel, vajadusel on tõlge eesti keelde. Vajadusest palume märku anda registreerimisvormi kommentaaride osas. 

LÕPETAMISEL: Täies mahus (vähemalt 90% kontaktõppest aktiivne osalemine) osalemisel nii Center for Mindfulness (CFM) kui Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli tunnistus. 

Hindamine toimub õpetajate poolt vaatluse teel.

MAKSUMUS: Programmi maksumus sisaldab koolitust, materjale ja teepause. Varajase registreerija hind kuni 15.11.2023 on 2490+km. Hiljem registreerinutele kehtib hind 2690+km. Registreerimisel tuleb tasuda sissemaksu osa 300+km, ülejäänud summast tuleb tasuda hiljemalt november 2023. Tasumine toimub arvete alusel. 

Soovides tasuda moodulite kaupa on ühe mooduli hinnaks 550+km.

NB! Maksumus ei sisalda ööbimist ja toitlustust retriidil.

EDASIÕPPE VÕIMALUS:

NB! Koolitus on kaheaastase MBSR juhendajakoolituse  esimene osa. Ettevalmistamisel on võimalus jätkata õpinguid pärast juhendajakoolitust kuni Browni ülikoolis instruktorite atesteerimiseni. Center for Mindfulness Soome on üks seitsmest Browni ülikooli partnerist maailmas. Brown on USA üks hinnatumaid ülikoole Harvardi ja Yale’i kõrval. MBSR juhendajate koolitamisel on keskusel enam kui 20 aastat kogemust, mis tagab koolituse kõrge kvaliteedi.

Soovi korral võib osaleda ainult põhiõppes, juhendajakoolitus on mõeldud neile, kel on soov tulevikus ametlikku MBSRi kursuseid õpetama ja juhendama hakata.

REGISTREERIMINE:

Registreerimine toimub läbi lingi, mis on leitav SIIT.

 

E-mail: tarkustekool@gmail.com
Tel: +372 512 95 05
www.tarkustekool.ee

MUU INFO

ÕPPEKAVARÜHM: Psühholoogia
ÕPPEKESKKONNA KIRJELDUS: Ruumides on vajalik istumispatjade ja toolide olemasolu
ÕPPEMATERJALID: Koolitusel jagatakse A4 formaadis materjalid.