Uued MBSR õppe kuupäevad praegu puuduvad, huvi korral anna endast märku tarkustekool@gmail.com meilile ja teavitame sind toimuvast esimesena. Tõenäoliselt alustab uus grupp sügisel 2022, sest sügisel 2021 jätkame edasijõudnute grupiga. 

MBSR originaalprogrammi juhendajakoolitus alates oktoober 2021 – loe edasi siit.

****

MBSR (Mindfulness-based stress reduction) originaalprogrammi põhikoolitus

Stressi leevendamise ja emotsioonidega toimetuleku meetodid on tänapäeva kiires ja turbulentses maailmas arusaadavalt aina enam populaarsust koguv teema. Tehnikaid ja õpetusi on palju, kuid on vaid üks nn originaalne mindfulnessi programm, mis on tõenduspõhiselt välja töötatud Massachusettsi ülikooli juures ja mis on läbi 40 aasta sadades erinevates tõenduspõhistes uuringutes saanud suurepärase mõju kinnituse. 

Selleks originaalprogrammiks on MBSR – stressi ja ärevuse leevenduseks mõeldud teadvelolekupõhine stressivähendamisprogramm.

MBSR (mindfulness based stress reduction) programm on loodud professor Jon Kabat-Zinni poolt Mindfulnessi Keskuses Massachusettsi Ülikooli juures ja selle meetodi kasutamisel on üle maailma juba 40-aastane kogemus.

Koolitus põhineb Massachusettsi ülikooli õppeprogrammil https://www.umassmed.edu/globalassets/center-for-mindfulness/documents/mbsr-curriculum-guide-2017.pdf

Sellest sügisest on esimest korda Eestis võimalik õppida originaalse MBSR täisprogrammi järgi, mis on eelduseks ka MBSR juhendaja õppeprogrammis osalemiseks. 

MBSR on kergesti õpitav protsess, mis sobib kõigile inimestele sõltumata nende vanusest, uskumustest ja taustast. Sisuliselt seisneb programm teadveloleku kasutamises heaolu parandamise nimel. MBSR programmi vahendusel on inimesel võimalik õppida, kuidas pääseda ligi oma kaasasündinud võimele aktiivselt enda eest hoolitseda ning leida elus suurem tasakaal, kergus ja meelerahu.

Teadvelolekupõhine stressivähendamisprogramm (MBSR) on selgelt määratletud ja süstemaatiline inimesekeskne hariduslik programm, mille keskmes on suhteliselt intensiivne teadveloleku meditatsiooni õpetus. Programmi eesmärk on inimestele õpetada, kuidas enda eest paremini hoolitseda, kuidas elada tervislikumalt ja kuidas oludega paremini kohaneda. Seda mudelit on edukalt kohandatud ja kasutatud ka paljudes teistes meditsiinikeskustes ning muudes keskkondades, nagu näiteks koolides, vanglates, spordiprogrammides, erialastes väljaõppeprogrammides ja asutustes.

Koolitus arendab kogemuslikku õppimisviisi ja õpetab kasutama enda keha sügavamaid teadmisi. Pikk õppeprogramm põhineb teaduslikel alustel ja sel on tõenduspõhine mõju aju- ja kesknärvisüsteemi toimimisele, kusjuures toimuvad muudatused on otseselt seotud pika praktiseerimise ja kogemusega. 

Programmis osalemiseks tuleb varasem mindfulness praktikate või meditatsioonide kasutamine kasuks aga pole osalemise eelduseks.

Koolitus sobib Sulle, kui tahad:

 • õppida veelgi sügavamalt mõistma ja praktiseerima teadlikku kohalolekut
 • määratleda oma vajadusi selgemalt, aktsepteerida end täielikult ja väärtustada oma elu rohkem
 • suurendada oma tegutsemisvõimet ja elada tasakaalustatud viisil isegi väljakutsete keskel
 • arendada oma stressitaluvust ja vastupidavust ning parandada unekvaliteeti
 • parandada suhteid nii lähedastega kui ka tööalaselt
 • vabaneda mõnest sõltuvusest

Teaduslike uuringute (ja programmi läbinud osalejate) sõnul aitab MBSR-meetod:

 • suhtuda rahulikumalt muutlikesse ja väljakutseid esitavatesse elusituatsioonidesse ja töösse
 • tugevdada võimet hetkes kohal olla
 • selgitada välja prioriteete elus
 • hoida fookust ühel tegevusel või ülesandel hoolimata segajatest
 • leida reaktiivsuse asemel uusi, loovaid lähenemisi ja töövõtteid
 • luua paremaid suhteid lähedaste, sõprade, töökaaslaste ja alluvatega
 • parandada heaolu tööl ja vältida väsimust
 • leevendada füüsiliste haiguste sümptome
 • parandada vaimse tervise tasakaalu
 • vältida läbipõlemist ja olla parem aitaja

KOOLITUSE SIHTRÜHM: 

Kursus sobib psühholoogidele, (vaimse tervise) õdedele, arstidele, terapeutidele, treeneritele, massööridele, personalitöötajaile, aga ka teistele inimestega töötajaile – sotsiaaltöötajaile, õpetajatele ja kõigile teistele, kes soovivad õppida kasulikke tööriistu nii iseenda kui oma lähedaste kui klientide/patsientide/õpilaste abistamiseks. Kursusel võivad osaleda ka need huvilised, kes ei kuulu ühtegi ülalnimetatud sihtrühma, aga soovivad kas isikliku või tööalase arengu nimel õppida tundma ja kasutama MBSR meetodeid.

KOOLITAJA: LEENA PENNANEN

Leena Pennanen on Center for Mindfulness Finland looja ja juhataja. Leena on olnud esimene sertifitseeritud MBSR õpetaja Soomes, ta on olnud ja jätkuvalt on mindfulnessi innukas arendaja ja koolitaja ka rahvusvahelisel tasandil. Leenal on üle 15 aasta kogemust ka MBSR õpetajate koolitamisel, mis teeb ta hinnatud ja nõutud praktikuks mitmetes riikides.

Leena loodud Center for Mindfulness Soomes on kutsutud Massaschusetsi Ülikooli Mindfulnessi Keskuse juurde kuuluva Mindfulnessi liikumise Common Good liikmeks. Asutajaliikmeteks on kutsutud vaid 10 keskust üle maailma. Leena teeb koostööd ka Chris Ruanega, Ühendkuningriigi parlamendiliikmega ja Jamie Bristowiga, Mindfulness Initiative direktoriga, et tuua mindfulnessi parlamentidesse ja teistesse ühiskondlikesse valdkondadesse.

ÕPIVÄLJUNDID: Koolituse läbinu teab MBSR peamisi meetodeid, on tutvunud teooria ja praktikaga, kogenud harjutusi ja oskab neid kasutada enda tabeks ja rakendada põhimõtteid oma töös.

TOIMUMISE AEG: Kokku kohtume 5. moodulis, kokku on kursuse pikkus 11 päeva (orienteeruvalt kl 10 – 17), millele lisanduvad õhtused online-kogunemised (4 korral).

Kuupäevad:

I moodul – 31.10-1.11. (järeletegemine: 14.-15.11.2020 (online)

(II moodul – 23. – 24.01.2021 (jäi ära))

II moodul – 20. – 21.02.2021 (online)

III moodul – 20.-21.03.2021 (online)

IV moodul – 24. – 25. 04.2021 

V moodul – 2.-4. 06.2021 (retriit Tallinnast väljas)

Õhtused online-kogunemised (kl 18 – 19): 18.11.2020 ja 09.12.2020, 10.02.2021, 03.03.2021. 

ASUKOHT: Weizenbergi 20/1, Tallinn, va märtsikuu moodul, mis toimub Tallinnast väljas

TÖÖKEEL: inglise keel, vajadusel on tõlge eesti keelde. Vajadusest palume märku anda registreerimisvormi kommentaaride osas. 

LÕPETAMISEL: nii Center for Mindfulness (CFM) kui Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli tunnistus

MAKSUMUS: Programmi maksumus sisaldab koolitust, materjale ja teepause.

VARAJASE REGISTREERIJA HIND KUNI 30. august

TASUDES ÜHES OSAS
2145€ inimestele, kes soovivad tasuda juriidilise isiku kaudu, ei ole käibemaksukohuslased või kes ei soovi saada koolituse pealt tulumaksu tagastust
2145€ +km eraisikud, kes soovivad saada tulumaksu tagastust, juriidilised isikud, kes on käibemaksukohuslased

TASUDES IGA MOODULI EEL, ST OSADE KAUPA:

450€ moodul, va retriidi moodul, mille hinnaks on 675€ (käibemaksu osas kehtivad samad põhimõtted, nagu on välja toodud eelpool)

Peale 01.septembrit registreerimisel lisandub hindadele 5% ja alates 01.oktoobrist sellele omakorda veel 5%.

NB! Hind ei sisalda retriidi sööke ja majutust.

Registreerinutega sõlmitakse õppeteenuse leping.

Peale registreerimisvormi täitmist tuleb tasuda ettemaks ühe mooduli ulatuses, mis loobumisel tagastamisele ei kuulu. Ettemaksu summa arvutatakse maha kas järgmisest maksest (kui tasutakse ühes-kahes osas) või viimasest moodulist (kui tasutakse kuu kaupa). Ettemaksuarve saadetakse peale registreerimisvormi täitmist nädala jooksul.

On võimalik tasuda ka kuude kaupa, siis tuleb tasuda august – aprill 275 euri kuus. (käibemaksu osas kehtivad samad põhimõtted, nagu on välja toodud eelpool)

EDASIÕPPE VÕIMALUS:

NB! Koolitus on kaheaastase MBSR juhendajakoolituse  esimene osa. Ettevalmistamisel on võimalus jätkata õpinguid pärast juhendajakoolitust kuni Browni ülikoolis instruktorite atesteerimiseni. Center for Mindfulness Soome on üks seitsmest Browni ülikooli partnerist maailmas. Brown on USA üks hinnatumaid ülikoole Harvardi ja Yale’i kõrval. MBSR juhendajate koolitamisel on keskusel enam kui 20 aastat kogemust, mis tagab koolituse kõrge kvaliteedi.

Soovi korral võib osaleda ainult põhiõppes, juhendajakoolitus on mõeldud neile, kel on soov tulevikus ametlikku MBSRi kursuseid õpetama ja juhendama hakata.

REGISTREERIMINE:

Registreerimine toimub läbi lingi, mis on leitav SIIT.

LISAINFO:

E-mail: tarkustekool@gmail.com
Tel: +372 512 95 05
www.tarkustekool.ee

MUU INFO

ÕPPEKAVARÜHM: Psühholoogia
ÕPPEKESKKONNA KIRJELDUS: Ruumides on vajalik istumispatjade ja toolide olemasolu
ÕPPEMATERJALID: Koolitusel jagatakse A4 formaadis materjalid.