Harjutused, millest allpool juttu tuleb, parandavad nägemist ja nende ülesanne on aidata meil lugeda üha kergemini ja selgemini. Alustades harjutuste tegemist lugemise ajal võtke prillid eest. Algul on seda veidi raske teha, kuid alustage sellega pikkamisi. Mõne esimese päeva jooksul praktiseerige vähe aega ja pikendage seda aega pidevalt. Alustage harjutuste tegemist kõige väiksema kirjaga, mida suudate lugeda. Kui olete kaotanud suure osa nägemisest, tuleks algul alustada ajalehtede suurte pealkirjade lugemisest.

 1. Pilgutage silmi ja hingake
  Kui loete, pilgutage tihti silmi ja ärge vaadake loetavat teksti üksisilmi. Ja pidage ka meeles, et on vaja hingata regulaarselt, kergelt. Ärge tehke seda pingul olles, ega pidage hinge kinni.
 1. Pöörake silmad päikese poole ja katke silmalaud pihkudega
  Katkestage sageli lugemine, et pöörata silmi päikese poole ja katta laugusid pihkudega. Silmade mõjutamine päikesega ja nende katmine pihkudega on suurepärased tehniIised võtted pingete maandamiseks. Keerake nägu päikese poole, pange padi põlvedele ja toetage küünarnukid padjale. Sulgege silmad, lugege kümneni, siis katke silmad pihkudega ja lugege jälle kümneni. Korrake ja tehke neid harjutusi mõne minuti vältel.
 1. Pöörake pilk sageli kõrvale
  Katkestage aeg-ajalt lugemine, et vaadata kõrvale ja silmitseda mingit kaugemal asetsevat eset. Pidage selle kuju ja värv meeles. Kui pöördute trükitud teksti juurde tagasi, muutub see veidi selgemaks. Kui loete õhtul, peab kogu tuba olema valgustatud, nii et saaksite tõsta pilgu ja näha esemeid ka teises toa otsas.
 1. Libistage pilku tekstil sujuvalt
  Ärge “neelake“ ahnelt teksti ja ärge püüdke haarata tervet rida. See aitab küll kiirelt lugeda, kuid te ei näe teksti selgelt. Selle asemel libistage pilku lehekülje ühest servast teiseni, säilitades selle liikuvust. Püüdke libistada pilku trükiteksti rea all, nagu loeksite ridade vahelt. See tugevdab kontrastsust musta kirja ja valge ruumi vahel ning muudab trükiteksti selgemaks.
 1. Kujutlege valget
  Sulgege aeg-ajalt silmad ja kujutlege mõttes absoluutselt puhast valget lehte. Kui avate uuesti silmad, näib kiri mustem.
 1. Katke tekst valge paberiga
  Kui kiri muutub „halliks“, katke kogu lehekülg valge paberilehega. Kujutlege, et joonistate sellele valge tindiga ringi või ükskõik millise muu geomeetrilise kujundi. Võtke paberileht teksti pealt ära ja nüüd näib kiri palju tumedamana.
 1. Kasutage punast pliiatsit
  Teritage punane pliiats hästi teravaks. Kui loete, vedage pliiatsi teravikuga otse trükitud teksti all ühest lehekülje servast teiseni. Püüdke lugeda sõnu, kui need ilmuvad pliiatsi teraviku kohale, mis libiseb rea all. Tähed paistavad selgemini. Kui sõna valgub laiali, vedage pliiatsi otsaga sõna all uuesti edasi-tagasi ja see muutub selgemaks.

Eeltoodud harjutused moodustavad vaid väga väikese osa USA arsti, dr Batesi meetodist nägemise parandamiseks. Kui nägemine on teile kallis, siis tegelege selle parandamisega ja ärge öelge, et teil pole selleks aega. Dr Batesi silmade treenimiseks välja töötatud harjutusi kasutatakse maailmas laialdaselt ja paljud on sellest abi saanud nii nägemisprobleemide kui ka silmahaiguste puhul.

Dr Batesi silmaharjutusi saab praktiseerida 3.novembril kursusel „Nägemise parandamine dr Batesi meetodi abil“. Harjutusi õpetab, Madis Listak, kes on sellest ise abi saanud.

Artikli koostamise aluseks „Nägemise parandamine. Silmade treenimine dr. Bates`i meetodi abil“, koostas Y.Maya