Ajurveedat peetakse üheks vanimaks meditsiiniks inimkonna ajaloos. Erinevat liiki manuaalteraapiad on oluline osa ajurveeda baasmeditsiinist, mille põhimõtted ei piirdu pelgalt füüsilise kehaga ning lähtuvad alati individuaalsusest. Teraapial on kas ennetav, otsest ravi puudutav või mistahes liiki ravi järgne ülesanne, aga ka sõna otseses mõttes elu pikendav efekt.

Ometigi ei ole ajurveeda manuaalteraapiaid algupäraselt kunagi kasutatud nö kõigi jaoks mõeldud SPA hoolitsustena. Erinevad protseduurid on olnud osa müstilisest noorendamise protseduurist Kya Kalpa‘st, mille kohta on tänapäeval väga vähe autentset informatsiooni. Kya Kalpa sisaldab omakorda üldtuntud Panchakarma protseduuri ehk keha puhastamist jääkainetest. Ka see on omaette komplekse protseduur ning on väga oluline tunda inimese individuaalset omapära ja kasutatavate vahendite, sh õlid, pulbrid omadusi. Nende mõju ei ole kõigi jaoks sugugi ühesugune.

Peale füüsilise puhastamise jääkainetest ning eluea pikendamise kannavad ajurveeda manuaalteraapiad endas veelgi tähtsamat eesmärki. Nimelt mõjutatakse läbi nende mitte ainult füüsilist materiaalset keha, vaid ka ülejäänud nelja (emotsionaalne-, mentaalne-, intellekt, vaimne keha). Neid kehasid on detailselt kirjeldatud ajurveeda ja jooga kontekstis kui viit kaitsekeha ehk kosha‘t. Tänapäeva teaduski on neid tõlgendanud omas tähenduses kui elektromagnetilisi välju, mis kiirguvad südamest läbi kogu organismi ning laienevad, moodustades inimese ümber ligikaudu viie meetrise läbimõõduga energiavälja. Viie kosha ülesanne on toetada inimese arengut eostamise hetkest kuni elu lõpuni, aidates kaasa tema füüsilisele, vaimsele ja hingelisele arengule.

Ajurveeda manuaalteraapiate hulgast üks hinnatumaid on kindlasti massaaž. Sedagi tehakse aga mitmel erineval moel ning mitmel erineval põhjusel sõltuvalt individuaalsetest vajadustest. Tuntumad protseduurid on:

Padabhyanga (ajurveeda jalamassaaž)

Kuna jalataldades on väga palju veresooni, mõjutab see massaaž kõiki seitset sügavat kude, aktiveerides seeläbi neid ühendavad peenkanalid ehk srota‘d. „Astangahridaya” (ajurveeda tekst) järgi on olemas neli peamist närvi, mis asuvad jalataldades ja on seotud silmadega. Hõõrdumise, liigse surve ja kuumuse tõttu võivad need närvid olla liigse pinge all ning nägemine halveneb. Ajurveeda jalatalla massaaž toetab ka kõrvakuulmist, ning aitab leevendada istmikunärvipõletikku, unetust, väsimust ning krampe.

Pristhabyanga (ajurveeda seljamassaaž)

Peale jäsemete toetamise hoiavad seljalihased õiges asendis ka lülisammast ning toetavad kesknärvisüsteemi. Kui need lihased on pinges, takistavad füüsilise keha srota‘d ühendust kõigi teiste kehade aktiviseerumist kesknärvisüsteemis. Sellest tulenevalt on selg pea ja jalgade järel tähtsuselt kolmandal kohal. Prana‘t (eluenergiat) ja mõtteid kandvad srota‘d sõltuvad tasakaalus seljalihastest. Vayu‘d (energiat liigutavad jõud) kasutavad lülisammast regulaarselt läbi kolme energiakanali (ida-, pingala-, susumna nadi), et säilitada kesknärvisüsteemi funktsioonid ja tasakaalustada kõigi viie keha harmooniline toimimine.

Mukahaabhyanga (ajurveeda näomassaaž)

Ajurveeda näomassaaž, mille aluseks on enam kui 5000 aastat vanad ilunipid, lõõgastab mõistuse, puhastades, toites ja toniseerides samal ajal nahka. Kuna inimese närvisüsteem on koondatud peamiselt pea, kaela ja näopiirkonda, siis on ajurveeda näomassaaž hea võimalus ravida kogu närvisüsteemi. Näomassaaž on ka peamassaazi vorm, mis aktiveerib võimsad marmad (energiakeskused), vayu’d ja nadi’d, mis tasakaalustavad kogu viie keha süsteemi.

Siroabhyanga (ajurveeda peamassaaž)

Peamassaaž hõlmab näo, peanaha, pea marma‘de, kaela ja kõrvade massaaži millega sellega aktiveeritakse nii otseselt kui kaudselt enamus srota‘d, vayu‘d, nadi‘d.

Garshana (ajurveeda kuivmassaaž)

Garshana on kuiv naha silitamine kas puuvillase või siidikindaga. Selline „hõõrumine” mõjub soojendavalt, aktiveerib vereringet ning koorib surnud naharakud, et järgnevad õli- ja taimeraviprotseduurid pääseksid paremini ja sügavamale puhastatud pooridesse. See protseduur tekitab ka staatilist elektrit, mis alkaliseerib verd ning viib kehast välja mürgiseid jääke.

Udvarthana (ajurveeda massaaž taimeürtide ja pastadega)

Sügavale ulatuva mõjuga (kuiv) lümfimassaaž, mida tehakse ürdisegude abil. See tõhus kooriv protseduur teeb nahaga imet, surudes kehast välja lümfidesse sadestunud toksiinid. Töötades kõige esimese koe ehk rasa dhatu‘ga võimaldab see energiat liigutaval jõul vabalt voolata ning aktiviseerib erinevad energiakanalid.

Abhyanga (ajurveeda õlimassaaž rohke sooja õliga)

Klassikaline ajurveeda massaaž, mis on individuaalselt ette valmistatud ürdiõlidega massaaž, mille abil mõjutatakse nahka sügavuti. Keha ja vaim lõõgastuvad, ebapuhtad kohad kaovad, ning arteriaalne vereringe ning lümfiringe kiirenevad, mistõttu toitained jõuavad kiiremini näljaste rakkudeni ning ladestunud jääkained uhutakse minema. Soovitud tulemus on taju seisund, mis juhib keha sisemise tervenemise protsessi. Peale selle paneb abhyanga liikuma kümme energiat kandvat jõudu, mis aitab kõrvaldada blokeeringuid nadi‘dest. Kui viimased on puhtad, saab keha terveneda nii füüsiliselt kui spirituaalselt. Väga oluline on teadvustada enne massaaži tegemist, milline on inimese ladestunud jääkide tase ning kus need asuvad. Mõnikord võivad massaaži käigus “teele pandud” jäägid hoopis kahju teha siis, kui nende väljutamist kehast ei kontrollita.

Svedana (higistamise protseduur)

Svedana on individuaalselt määratud ürdi-auruvann. Ajurveeda “higistamine” on eriline selle poolest, et vanniprotseduuri ajal hoitakse pea ja süda jahedas ning soojendatakse ülejäänud keha, et eemaldada füüsilised emotsionaalsed ja vaimsed mürgid, mis on sügavale kudedesse ladestunud või mõne muu ajurveeda teraapiaga “teele lükatud”. Jahedus peas ja südames aitab olla rahulik ja avatud, samal ajal kui teraapiline aur toimib üle kogu keha ja puhastab sügavuti, ilma et tekiks ülekuumenemise oht ning sellest tulenev stressireaktsioon.

Alates käesoleva aasta sügisest on esmakordselt Eestis võimalik õppida ajurveeda manuaalteraapiaid ühtse pika moodulkursusena. Loe KURSUSE KOHTA SIIT.

Viited: Dr. John Douillard “Ajurveeda massaaži käsiraamat”

Kokku kirjutanud: Kaja Keil