Juba väga ammustel aegadel on hirudoteraapiat ehk kaaniravi kasutatud erinevate haiguste ravis. Kaaniravi puhul mõjub nii verelaskmine, mille tulemusena saab nn halba, ebapuhast verd ohutult eemaldada, kui ka kaanides süljes sisalduvad ained, sh fermendid. Uskuge võim mitte, aga vahel on kaaniravi parema ja püsivama tulemusega, kui näiteks ravimite võtmine. Just selle efektiivsuse pärast kasutatakse hirudoteraapiat tänaselgi päeval.

Veresoonkonna ja kardiovaskulaarsed haigused

Kaanid toodavad mitmeid bioaktiivseid aineid, millest mitmed on antikoagulandid, mis tähendab, et need lahustavad fibriini hüübeid, samuti on kaanide süljes aineid, mis laiendavad veresooni. Kõik see kokku vähendab vere viskoossust, mis omakorda võimaldab paremat vere liikumist ja aitab ennetada infarkti ja insulti.

Alopeetsia ja kiilaspäisuse ravi

Kaaniteraapia parandab verevarustust, seega võib kaane pähe asetades parandada lokaalset verevarustust, mis toob karvafoliikulisse rohkem toitaineid ja aitab seega kaasa juuste kasvule. Ka kõõma puhul võib kaanidest abi olla – kõõm on reeglina seotud teatavat tüüpi seenega ja kaanide süljes on antibakteriaalseid komponente, mis aitavad seenega toime tulla.

Artriit

Asetades kaanid artriidist haaratud liigsele, imeb kaan sealt välja põletikulise vere, lubades seejärel nende süljes leiduvatel bioaktiivsetel ainetel ja ensüümidel teha oma tööd – vähendada põletikku ja seeläbi ka valu liigeses. Artriidi puhul öeldakse, et kaaniravi on vaja korrata 6 kuni 8 kuu järel. See on siiski väike hind, mida maksta tõhusa ja tõesti töötava teraapia puhul.

Kõrvade ja kuulmisprobleemide ravi

Huvitaval kombel suudavad kaanid kõrvaldada terve rida erinevaid kõrvadega seotud probleeme, sealhulgas äkilist kuulmiskadu, tinnitust, isegi keskkõrvapõletikku.

Esiteks on kaanidest kasu, sest osa nende ensüüme on anesteetilised, see vähendab valu. Teiseks – pareneb verevarustus, antibakteriaalsed ensüümid kaanide süljest tapavad patogeenseid baktereid, samamoodi aitavad need immuunsüsteemi tugevdada.

Endometrioos

On leitud, et kaaniteraapia on äärmiselt heade tulemustega naistel, kel on endometrioos. Kaanide süljes on ensüüme, mis ei lase verel hüübida, mis tähendab, et taastub ka normaalne verevarustus emakas ning ka toksiinid uhutakse välja.

Glaukoomi pidurdamine

Hirudoteraapial võib olla väga hea efekt hoidmaks glaukoomi edasi arenemast. Kaane kasutatakse vähendamaks verevoolu silma, mis omakorda vähendab silma sisest rõhku.

Hepatiit

Kaaniravi on kasutatud hepatiidi puhul juba aastatuhandeid. Maks, kui elutähtis organ vajab korralikku verevarustust, et toime tulla oma tähtsaima ülesandega – vere puhastamisega. Kaanide süljes leiduvad ensüümid aitavad nii põletiku vastu, kui suurendavad verevarustust, samuti on nende süljes histamiini-sarnast ainet – see kõik aitab tugevdada maksa tervist.

Kõrgvererõhutõbi

Kõrgvererõhutõbi on enamlevinud haigus, mille puhul kaaniravi kasutatakse. Kaani süljes sisalduvad ensüümid aitavad vähendada vererõhku ja vere hüübimist, parandades seeläbi vereringlust. Kaani süljes leiduvad ensüümid lõhustavad ka juba tekkinud verehüübeid ja nende sattumist vereringesse. Ensüümid muudavad vere vedelamaks, parandavad vereringlust südame ja teiste kohaosade vahel.

Migreen

Valud on teine enamlevinud terviseprobleem, mille leevendamiseks kaane kasutatakse. Migreen on mõnes mõttes sarnane kõrgvererõhutõvele, sest ka migreeni puhul võivad valu põhjuseks olla väikesed verehüübed, mis takistavad vereringlust ajus ja põhjustavad seeläbi peavalu, iiveldust, pearinglust jne. Kaani süljes sisalduv hirudiin leevendab valu ja lahustab verehüübeid. Eriti valutavas piirkonnas on oluline hea vereringe, mistõttu on kaanid siinkohal sobivaim ja ohutum, kui apteegist ostetud ravimid, millel on alati kõrvaltoimed.

Armkude

Kaani sülg toetab naha uuenemisprotsessi, mistõttu kasutatakse kaaniteraapiat edukalt ka armide ravimisel. Naha siirdamisel ja haavade ühendamisel võib tekkida venoosne ummistus, mis aeglustab naha tervenemist. Ummistused takistavad vereringet ja hapniku juurdevoolu ning nahk võib muutuda siniseks ning halvimal juhul koed surevad. Kaani süljes sisalduvad ensüümid lahustavad ummistusi ja parandavad haavas verevarustust. Kaanid võivad „halvaksläinud” armide peal imeda verd isegi kuni kaks tundi. Kaaniravi tulemusel on võimalik saavutada hea verevarustusega ilus roosa nahk.

Spordivigastused

Kaaniravi on väga efektiine ka spordivigastuste puhul, kus on tekkinud turse, valu ja põletikud. Kaani süljes leiduvad ensüümid laiendavad veresooni, puhastavad toksiinidest, parandavad vereringet ning kiirendavad seeläbi tervenemist. Kaanisülg sisaldab ka antibakteriaalseid ensüüme, mis aitavad ära hoida ja kõrvaldada bakterite tootmist. Kaaniravi vähendab vigastatud piirkonnas põletikku, turset ja valu.

Kasutatud on infot veebilehelt Leechestherapy.com

Toimetas: Kaia-Kaire Hunt

Eestis on võimalik kaaniravi õppida Põlistarkuste ja Rahvaravi Koolis, kogenud lastearsti ja loodusraviarsti, hirudoterapeudi Olena Andrejeva käe all. Täpsem info kaaniravi kursusest on saadaval Tarkustekool.ee kodulehelt. Kursus algab 16.veebruaril 2019.